В Україні готуються до зйомок художнього фільму за мотивами роману хорватського письменника Зорана Жмирича «Блокбастер».
У Хорватії «Блокбастер» побачив світ 2010 року. Перекладений англійською, італійською, польською мовами. У 2018 році вийшов український переклад.
Зняти фільм за «Блокбастером» хотів і сербський режисер Срджан Драґоєвич, але далі планів справа не зрушила.
«“Блокбастер” – один з найкращих антивоєнних романів, написаних на наших теренах. Після фільму “Гарні села гарно горять” я думав, що вже все сказав про війни 90-х, але потім познайомився з Зораном [Жмиричем] і прочитав дещо, що й мені близьке. Мені було б цікаво зробити щось з погляду, умовно кажучи, “іншої сторони” конфлікту. Умовно, бо я у тій війні не вибирав сторони. Зоранів роман частково й ґрунтується на цій проблемі ідентичності й за духом близький до “Апокаліпсису” Копполи», – каже Срджан Драґоєвич.
Як для Срджана, так і для хорватських кінематографістів стало несподіванкою, що реалізувати «Блокбастер» на екрані взялися в Україні.
«Книжку Зорана Жмирича в українському перекладі представляли на “Книжковому арсеналі”. Режисер Володимир Тихий був на презентації, придбав і прочитав, і на нього справила велике враження сила образів героїв “Блокбастера”. Потім прочитав і я, і ми через фейсбук сконтактували з Зораном», – розповідає продюсер Ігор Савиченко.
Дія фільму за хорватським романом розгортатиметься на сході України.
«Усі війни тією чи іншою мірою починаються з однакових причин і несуть однаковий біль. Війна на сході України – результат розпаду СРСР та імперських амбіцій російської влади. Але в нашому випадку спільні не лише умови, атмосфера, а й реакція людей на ці події. Звичайних людей без будь-якого воєнного досвіду. Вони йшли воювати за свій дім, країну, ідею. І при цьому навряд чи знали, що можуть побачити на фронті, адже справжня війна далеко не така, як ми бачимо в новинах і популярних фільмах. Навіть через тридцять років після тієї війни, описаної у книжці, герої дуже знайомі, особливо нам, для кого війна зовсім близько й щороку забирає тисячі життів. І ми вирішили цих героїв перенести на схід сучасної України», – пояснює Ігор Савиченко, і додає, що мільйони людей упізнають себе в героях Жмиричевого роману.
«У цьому його сила – читач може поставити себе на місце героя. Характери дуже добре виписані, глибокі й за ними цікаво спостерігати. Автор використовує багато метафор та алюзій зі світу кіно, намагаючись показати страшні реалії війни через призму відомих стрічок свого часу. Така заміна реальності кінообразами справді нерідко зустрічається і під час війни, і після неї серед ветеранів та цивільних, що страждають від ПТСР».
«Сучасне кіно інтригують глибокі мотивовані персонажі на зразок Джокера, Темного Рицаря та багатьох інших. Це не лише герої коміксів. Але саме комікси особливо цікаві тим, що більшість людей сприймає їх як своєрідну geek-культуру, щось неглибоке. Але герої коміксів здебільшого мають свої суперздібності й живуть з ними. Досвід війни – це певною мірою те саме. Суперздібності болючі, вони лякають, руйнують життя і перетворюють людей на щось інше. Так само як досвід убивства, або картина смерті бойового товариша, покинуті під страхом смерті чи полону села».
Продюсер і режисер планують на прикладі хорватської ідеї та українського втілення показати глобальну загрозу війни:
«Усі війни однакові. Земля, нафта, релігія, якась подія чи літій – лише привід, але стрижень всього, те, що я маю на увазі під словом «однакове» – як люди почуваються перед, під час і після будь-якої війни. Намібія, Сомалі, Сирія, Хорватія, Україна – ми всі люди, які страждають через війну», – наголошує пан Савиченко.
Виробництво фільму планується у співпраці з кількома країнами, серед яких Німеччина, Франція, Норвегія, потенційно – Литва, Боснія і Герцеговина, США і Канада.
Творча команда нещодавно, 30 січня, випустила на широкий екран воєнну комедію «Наші котики», тому початок основної роботи над сценарієм «Блокбастера» планується на березень. Очікується, що перший варіант сценарію продюсер Ігор Савиченко та режисер і автор сценарію Володимир Тихий обговорять з Зораном Жмиричем і потенційними партнерами вже у кінці травня.