Багаторічний судовий процес навколо рукописів Кафки закінчився вироком Окружного суду Цюриха.
Суд підтвердив рішення ізраїльських судів і постановив відкрити сейфи у місцевому банку, де зберігаються частини Кафкиних рукописів.
Літературна спадщина Франца Кафки вже багато років викликає жорсткі дискусії між Ізраїлем і Німеччиною. Ізраїль претендує на спадщину Кафки з огляду того, що він був євреєм, Німеччина – через мову його творів.
Фахівці вважають, що у сефах цюрихського банку лежать останні сторінки найважливіших Кафкиних творів, які опубліковані незакінченими.
“Абсурдність цього процесу в тому, що судові розправи чинилися навколо спадщини, про яку ніхто гадки не має, що вона собою являє”, – каже дослідник з єрусалимського Інститут Ван Лера Беньямін Балінт.
Науковець вважає, що хоч суд і закінчився, питання належності Кафкиної спадщини ще далеко не вирішені.
Кафка свої тексти перед смертю 1924 року залишив давньому другові, видавцеві Максу Броду. Начебто він просив їх знищити, але Брод більшу частину видав, зокрема романи “Процес”, “Замок”, “Америка”. Саме завдяки цьому майже невідомий літератор став одним з найвидатніших письменників ХХ ст.
Після втечі до Ізраїлю у Брода залишилися деякі неопубліковані рукописи Кафки, і перед смертю він залишив їх особистій секретарці Естер Гофе з настановою передати документи до наукових інституцій.
Естер Гофе цього не виконала, більше того – частину рукописів продала на аукціонах за величезні гроші.
Померла Естер 2008 року, і колекція рукописів залишилася її дочкам Еві та Рут. Вони вважали Макса Брода своїм батьком, а його архів – своєю законною спадщиною.
Після смерті жінок в боротьбу за Кафкмну спадщину включилася дочка Рут. Її адвокат вважає, що в цьому процесі порушено невід’ємне право особи на особисте майно.
Ізраїльська національна бібліотека посилається на те, що документи Франца Кафки – культурна спадщина єврейського народу.
При цьому значна частина науковців висловлює сумніви у єврейській ідентичності Кафки, нагадуючи, що він сам мав дуже розпливчаті уявлення про неї і ніколи навіть не говорив єврейською мовою. На підставі того, що твори написані німецькою, їх вважає своєю культурною спадщиною Німеччина. Але й Чехія висловлює претензії на Кафку як чеського письменника.