У Міській бібліотеці Праги відбулася презентація книжки “Серед вас. Українці, якими ви їх не знаєте”.
У видання вміщено інтерв’ю з тридцятьма українцями, для яких Чехія стала другою батьківщиною. “Зруйнувати стереотипи” – з таким девізом звертається до чеського читача авторка Лариса Галишич, українка, яка багато років живе в Чехії. Видання представили мер Праги Зденек Гржиб і відома чеська письменниця з українським корінням Галина Павловська.
Книжка вийшла під патронажем посольства України в Чехії.
“Тема цієї публікації – наявні в чеському суспільстві стереотипи щодо українців. Один з них полягає в тому, що українці – це робітники на будівництвах. Тут я зразу хочу наголосити на великій повазі до всіх українських громадян, які працюють на будівельних майданчиках у Чехії. Те, що вони роблять, – дуже важливо. Я пишаюся тим, що вони працюють дуже добре й чесно. Їхня праця – дуже великий внесок в розвиток Чеської Республіки. Але заявляти, що українці в Чехії працюють тільки на будівництвах – надто грубе узагальнення. Живучи в Чехії українці ведуть різну професійну діяльність, і проект це підтверджує.
Ми хотіли показати, що своєю роботою українці зміцнюють добре ім’я Чеської Республіки в низці галузей – у спорті, медицині, бізнесі, мистецтві. Також це – проект про те, що насправді ми знаємо один про одного дуже мало, і нам необхідно познайомитися ближче.
Крім стереотипів про українців, поширені в Чеській Республіці також і кліше про Україну. Тут мало знають про її історію і боротьбу, яку сьогодні Україна веде за свою незалежність і обраний європейський шлях розвитку. Я хочу побажати нам усім, щоб ми не ставали жертвами стереотипів”, – каже посол України в Чеській Республіці Євген Перебийніс.
“Я теж сподіваюся, що ця публікація допоможе нам зруйнувати стереотипи. Ні для кого не секрет, що без праці українців сьогодні Прага була б зовсім іншою. Одначе я зразу хочу сказати, що на українців сьогодні спирається не тільки будівельна сфера. Громадяни цієї країни також підтримують і нашу охорону здоров’я. Без них, як мені здається, ця галузь не працювала б так, як зараз. Книжка, яка виходить у світ, знайомить наших громадян з низкою людей і їхніми унікальними долями. Незважаючи на часом досить непрості умови, вони змогли досягти успіху в найрізноманітніших сферах.
Я вважаю, що саме так можна зруйнувати укорінені в суспільстві стереотипи. Прага – столиця Чеської Республіки, притягує до себе громадян різних держав. Одначе особисто я сприймаю це не як ризик, а як розширення можливостей. Я високо ціную відкритість Праги до інших народів”, – каже мер чеської столиці Зденек Гржиб.
“Можливо, сьогоднішня Прага була б іншою без будівельників. Але цілком імовірно, що і Прага, і вся Чеська Республіка без українців втратили б безлічі видатних людей в різних сферах діяльності. У роки Першої Чехословацької республіки тут проживало багато українців із Закарпаття, в першу чергу – представники інтелігенції”, – нагадала чеська письменниця і актриса Галина Павловська, дочка закарпатського поета Василя Клочурака і племінниця гуцульського політика Степана Клочурака.