25 лютого 1871 року народилася Леся Українка.
Сьогодні ми вам трішки розповімо про музей родини Косачів, який входить до Музею видатних діячів української культури Лесі Українки, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського і Михайла Старицького, розташованого на вулиці Саксаганського в Києві.
Улітку 1899 р. родина Косачів орендувала помешкання на першому поверсі у правому крилі будинку інженер-капітана М. Хитрово. Відтоді ціле десятиліття життя родини Косачів було пов’язане з цією адресою: Маріїнсько-Благовіщенська, 97.
Леся Українка у Києві бувала не часто, на довше затримувалася лише в осінньо-зимові сезони 1899-1901 та 1905-1907 рр., які вона провела в місті.
Квартира Косачів на Маріїнсько-Благовіщенській складалася з передпокою і п’яти кімнат. Тут завжди було людно: приходили друзі, знайомі, відвідувачі в справах видання журналів “Рідний край” і “Молода Україна”, редакція яких містилася в цьому ж помешканні – головним редактором цих часописів була мати поетеси Ольга Петрівна Косач (Олена Пчілка).
Відповідь
Не жаль мені, що я тебе кохаю,
Та в нас дороги різно розійшлись.
Ні, не кажи, що зійдуться колись!
Не зійдуться, мій друже, я те знаю.
Моє кохання – то для тебе згуба:
Ти наче дуб високий та міцний,
Я ж наче плющ похилий та смутний, –
Плюща обійми гублять силу дуба.
Та без притулку плющ зелений в’яне,
Я не зав’яну, я знайду руїни,
Я одягну обдерті, вбогі стіни,
Зелений плющ оздобою їм стане.
В країну смутку вітерець прилине
І принесе мені луну розмови
Від мого дуба любого з діброви, –
І спогад любих літ повік не згине.
За виданням:
Леся Українка. Зібрання творів у 12 т. К.: Наукова думка, 1975. Т. 1. С. 229.
Під час подорожей родини Косачів-Драгоманових через непрості історичні обставини втрачено чимало сімейних реліквій, але ті речі, що збереглися, знайшли своє місце у відтвореній меморіальній квартирі. Інтер’єр доповнили оригінальні типологічні меблі та ужиткові предмети тієї епохи, які за описами подібні до меморіальних, а також речі, виготовлені за тогочасними зразками.
У Музеї можна побачити, який вигляд мали вітальня, передпокій, кімната самої Лесі, а співробітники музею охоче дадуть відповідь на всі ваші запитання.
Експозиція музею відкрита для відвідувачів з 10.00 до 17.00
Вихідний – вівторок.
Адреса: вул. Саксаганського, 97
тел. 044-289-16-51
сайт – http://mvduk.kiev.ua