У Чорногорії хочуть забрати літературну премію у ватажка сербських сепаратистів

До відповідної установи вже надійшло дві заяви щодо відкликання літературної премії «Ристо Раткович» воєнного злочинця Радована Караджича, присудженої йому в 1993 році.

Ініціативу про відкликання нагороди висунула 26 червня група громадських організацій і активістів. Про це надіслали відповідного листа до Громадського закладу «Поетичні вечори Ратковича», який присуджує нагороду, інформує Радіо Вільна Європа.

Через день аналогічну ініціативу винесла на розгляд місцевої ради Боснійська партія, яка входить до складу урядової коаліції Чорногорії.

У заяві представників цивільного сектору стверджується, що письменник Ристо Раткович, на честь якого засновано літературну премію, місто Бієло Поле і держава Чорногорія не мусять нести тягар звірств однієї людини. Позбавлення воєнного злочинця цієї нагороди стане важливим кроком до символічного та морального дистанціювання від злочинів, і демонстрацією того, що Чорногорія — на боці справедливості. Активісти закликають ухвалити рішення про відкликання нагороди не пізніше 11 липня — Дня пам’яті жертв геноциду в Сребрениці.

Ініціативу подали п’ять громадських правозахисних організацій і громадські активісти Діна Байрамспахич, Йована Марович та Едін Смаїлович. Вони надіслали документ до Громадської установи «Поетичні вечори Ратковича».

Утім, директор установи Кемаль Мусич каже, що ГУ «Поетичні вечори Ратковича» не має повноважень заднім числом відкликати нагороду, якої навіть не вручала, оскільки 1993 року такого закладу не існувало. Як він повідомив Радіо Вільна Європа, заяву передали муніципалітету Бієлого Поля і місцевій раді, які заснували премію «Ристо Раткович» у 1973 році. Ці ж органи були засновниками Культурного центру, відповідального за проведення «Поетичних вечорів Ратковича» до 2012 року.

Про ініціативу також повідомили до Міністерства культури й масової інформації з проханням надати юридичний висновок щодо можливих подальших кроків.

Радован Караджич (Радован Караџић, нар. 19 червня 1945 в Чорногорії) — сербський політик, колишній президент боснійської Республіки Сербської та головнокомандувач збройних формувань цього утворення. Міжнародним кримінальним трибуналом у справах колишньої Югославії засуджений до довічного ув’язнення за геноцид і злочини проти людяності в Боснії і Герцеговині в 1990-х роках. Зокрема, суд визнав Караджича відповідальним за організацію масового вбивства мусульман у Сребрениці у 1995 році. Караджич також визнаний винним в організації нападів на мирних жителів і у вбивствах під час облоги Сараєва.

Деякі провладні партії у Чорногорії, Сербська православна церква так і не засудили політики Радована Караджича й не визнають факту геноциду в Сребрениці.

Під час нападу на Сребреницю у липні 1995 року підрозділи армії Республіки Сербської убили понад 8 тисяч осіб чоловічої статі, вигнали з міста понад 25 тисяч жінок, дітей і людей похилого віку.

Чорногорія підтримала Резолюцію ООН, яка проголошує 11 липня Міжнародним днем пам’яті жертв геноциду в Сребрениці та засуджує заперечення геноциду й глорифікацію воєнних злочинців.

Нагороду «Ристо Раткович» 1973 року заснував Оргкомітет літературної маніфестації «Поетичні вечори Ратковича». Право участі мають автори з Боснії і Герцеговини, Сербії, Хорватії і Чорногорії.

Made by
Вебстудія створення сайтів